Planujesz zakup auta – najchętniej używanego? To opcja, na którą decyduje się wielu Polaków. Zanim jednak podpiszesz umowę, poznaj najważniejsze zasady zawierania takich transakcji. Dzięki temu przejdziesz spokojniej przez wszystkie etapy zakupu. Rynek samochodów używanych cieszy się niesłabnącą popularnością wśród Polaków. Doceniają oni nie tylko możliwość zakupu pojazdu „od ręki”, ale również szeroki wybór aut. Zgodnie z raportem AAA Auto, w marcu 2024 roku liczba samochodów używanych wystawionych do sprzedaży przekroczyła liczbę 272 tys.
Czy zakup samochodu używanego to ryzyko?
Zakup samochodu używanego może być obarczony pewnym ryzykiem. Jednak dotyczy to wyłącznie sytuacji, kiedy nie masz pewności, co do jego pochodzenia, czyli kupujesz samochód z niesprawdzonego źródła. Czym może to skutkować? Używane auto bez udokumentowanej historii to prawdopodobieństwo, że samochód ma ukryte usterki, uczestniczył w poważnych zdarzeniach drogowych, czy na przykład „padł ofiarą” powodzi.
Dlatego tak ważne jest kupowanie samochodów w sprawdzonych miejscach i od osób, które potrafią udokumentować historię napraw, przebiegu itp.
Kupno samochodu używanego – najważniejsze wskazówki
Nawet jeśli potrzebujesz samochodu „na już”, nie podejmuj decyzji w pośpiechu. Dokładnie przeanalizuj każdą ofertę – po to, aby już po sfinalizowaniu transakcji cieszyć się sprawnym samochodem.
Nie ograniczaj się wyłącznie do komisów i osób prywatnych
Przeglądasz ogłoszenia komisów samochodowych i sprzedawców prywatnych? Nie zamykaj się tylko na takie opcje. Czy wiesz, że pojazdy używane są dostępne również w salonach samochodowych? Sprawdź więc, czy i jakie modele aut oferują dealerzy w twojej okolicy. Być może wśród dostępnych pojazdów znajdziesz swój wymarzony.
Pamiętaj! Zakup auta używanego bezpośrednio od dealera daje wiele korzyści. Argumentami przemawiającymi „za” tą opcją są:
- sprawdzony stan techniczny samochodu – do sprzedaży trafiają wyłącznie sprawne pojazdy, których stan został zweryfikowany,
- udokumentowana historia – wszystkie auta mają książkę serwisową, w której zawarte są informacje na temat przeglądów, ewentualnych napraw itd.,
- „młody” rocznik – w rozliczenie trafiają najczęściej auta kilkuletnie; masz więc pewność, że zakupiony pojazd posłuży ci przez długi czas.
Dealerzy nie mogą pozwolić sobie na żadne wpadki związane ze sprzedażą niesprawnych pojazdów używanych. Dlatego wszystkie auta są wnikliwie sprawdzone – po to, aby sprzedawca mógł utrzymać nieposzlakowaną opinię.
Rozważ różne opcje finansowania
Decydujesz się na zakup kilkunastoletniego pojazdu od osoby prywatnej, bo chcesz kupić auto za gotówkę? Rozważ inne opcje finansowania, dostępne m.in. u dealera. Czy wiesz, że możesz także kupić samochody używane na raty? Banki udzielają takich kredytów, ale dużą rolę odgrywa tutaj rocznik pojazdu.
Decydując się na takie rozwiązanie:
- możesz kupić nowsze samochody używane na raty – niektóre z nich mogą być jeszcze na gwarancji producenta,
- masz szansę wybierać spośród większej liczby modeli – istnieje większe prawdopodobieństwo, że znajdziesz swój wymarzony pojazd,
- możesz pozwolić sobie na zakup auta w lepszej wersji wyposażenia – co przełoży się m.in. na wyższy komfort podróżowania.
Jeśli interesują cię samochody używane na raty, możesz sprawdzić ofertę Toyota Banku na Kredyt niższych rat Toyota Easy na używane pojazdy (RRSO 12,71%, kalkulacja dokonana na 20.11.2023 r. dla reprezentatywnego przykładu). Wyróżnia się on m.in. niską miesięczną ratą (kwotę miesięcznej raty obniżają wpłata własna oraz ostatnia rata balonowa).
Umów się na oględziny i jazdę
Zanim zdecydujesz się na zakup samochodu, umów się na oględziny oraz jazdę testową. Dzięki temu upewnisz się, że pojazd jest w pełni sprawny i zapewnia ci optymalny komfort podczas prowadzenia.
Pamiętaj, aby ze sprzedawcą umówić się w godzinach porannych lub południowych – wtedy, kiedy możesz skorzystać ze światła dziennego. Wieczór nie jest odpowiednią porą – jest zbyt ciemno, aby dostrzec ewentualne mankamenty pojazdu.
Dobrze jest też „zabrać” samochód do zaprzyjaźnionego warsztatu. Specjalista dokładnie obejrzy auto, zweryfikuje jego sprawność itp. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że pojazd jest warty swojej ceny i że nie zaskoczy cię żadna usterka w najbliższej przyszłości.
Dopytaj o szczegóły związane z autem
Nie wahaj się zadawać pytań, np. o ewentualne naprawy, czy udział w zdarzeniach drogowych. Jeśli sprzedawca będzie niechętnie odpowiadać na tego typu pytania, powinna ci się zapalić „czerwona lampka”. Warto też poprosić o przedstawienie książki serwisowej – tam zapisana jest cała historia pojazdu.
Samochód używany może służyć ci jeszcze przez długi czas. Musisz jednak dobrze przygotować się do zakupu – po to, aby wybrać sprawny model bez ukrytych usterek.